Round 6 Summer 2017/18

We had another four new starters from three schools join us this week. It was also encouraging to see one family make the trek from Avalon Public School.

D grade on the line
D grade on the line
Results
Time Trial

TT Results

Road grades listed below comprise non-track bikes, including BMX, MTB, Hybrid and Road bikes.

Road C Scratch

1st Rex – St Ambrose Catholic Primary School
2nd Charles B – Santa Sabina College
3rd Ryker – Turramurra North Public School
4th Harley – Avalon Public School
5th Pheobe – St John Bosco Catholic Primary School – Engadine

 

Road B Scratch

1st Alexandra H – Lane Cove Public School
2nd Olly W – Lane Cove Public School
3rd Felix – Avalon Public School

 

Road A Scratch

1st Tidarat – Presbyterian Ladies’ College – Sydney
2nd Charlie – Orange Grove Public School
3rd Lucas S – Sydney Japanese International School
4th Anthony – Eastwood Heights Public School

 

Track D Scratch

1st Grace – St John Vianney’s Primary School – Doonside
2nd Julia – Concord West Public School
3rd Liam M – Concord West Public School
4th Emma – Northmead Public School
5th Elena – Strathfield North Public School

 

Track C Scratch

1st Lucas M – Eastwood Heights Public School
2nd Aiden – Prairievale Public School
3rd Flynn – St George Christian School
4th Remi – Boronia Park Public School

 

Track A/B Scratch

1st Tom S – Cammeraygal High School
2nd Georgia B – Rosebank College
3rd Sophie – Burwood Girls High School
4th Jonathan – St Mary’s Cathedral – Sydney
5th Kyle – Seven Hills High School

 

Road C Handicap

1st Ryker – Turramurra North Public School
2nd Harley – Avalon Public School
3rd Charles B – Santa Sabina College
4th Rex – St Ambrose Catholic Primary School
5th Pheobe – St John Bosco Catholic Primary School – Engadine

 

Road B Handicap

1st Felix – Avalon Public School
2nd Alexandra H – Lane Cove Public School
3rd Olly W – Lane Cove Public School

 

Road A Handicap

1st Lucas S – Sydney Japanese International School
2nd Charlie – Orange Grove Public School
3rd Anthony – Eastwood Heights Public School
4th Tidarat – Presbyterian Ladies’ College – Sydney

 

Track D Handicap

1st Ollie T – St Brendan’s Catholic Primary School
2nd Edward – St John Bosco Catholic Primary School – Engadine
3rd Charlotte M – Eastwood Heights Public School
4th Elena – Strathfield North Public School
5th Lauren – St John Vianney’s Primary School – Doonside

 

Track C Handicap

1st Aiden – Prairievale Public School
2nd Lucas M – Eastwood Heights Public School
3rd Remi – Boronia Park Public School
4th Flynn – St George Christian School

 

Track A/B Handicap

1st Kyle – Seven Hills High School
2nd Tom S – Cammeraygal High School
3rd Jonathan – St Mary’s Cathedral – Sydney
4th Alexandra – Burwood Girls High School
5th Sophie – Burwood Girls High School

 

Personal Best
Two PBs in a row

Lauren – St John Vianney’s Primary School – Doonside
Tidarat – Presbyterian Ladies’ College – Sydney

 

PB This Week

Charlotte M – Eastwood Heights Public School
Felix – Avalon Public School
Harley – Avalon Public School
Liam M – Concord West Public School
Lucas S – Sydney Japanese International School
Ollie T – St Brendan’s Catholic Primary School
Pheobe – St John Bosco Catholic Primary School – Engadine
Rex – St Ambrose Catholic Primary School
Sophie – Burwood Girls High School

 

Next few weeks:
December 3 – Round 7, Lidcombe Oval, Lidcombe
December 10 – Round 8, Lidcombe Oval, Lidcombe
December 17 – Term Wheel Races + Junior Cyclist Christmas Party, Lidcombe Oval, Lidcombe
January 14 – Sunday Funday, Lidcombe Oval, Lidcombe
January 21 – Sunday Funday, Lidcombe Oval, Lidcombe
February 4 – Sunday Funday, Lidcombe Oval, Lidcombe
February 18 – Round 9, Lidcombe Oval, Lidcombe

50
Round 6 Summer 2017/18

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial